بازار کار سیستم تشخیص گفتار

بازار کار سیستم تشخیص گفتار

سیستم تشخیص گفتار

این سیستم که به آن سیستم تشخیص گفتار نیز گفته می شود بر روی یک رایانه کار می کند که به شما این امکان را می دهد که بتوان گفتار و کلمات گوینده را ضبط کند و خروجی آن را به قالب های متفاوت مانند متن نیز انتشار دهد.

قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره شود که سیستم های تشخیص گفتار از دو فناوری متفاوت استفاده می کنند که تفاوت هایی با یک دیگر دارند و می توانید از آن ها استفاده کنید.

دو فناوری مهم سیستم تشخیص گفتار از این قرار می باشند: اولین فناوری تولید گفتار می باشد و دومین فناوری تشخیص گفتار می باشد.

 

بازار کار سیستم تشخیص گفتار

فناوری تولید گفتار

این فناوری را می توان به نام انگلیسی و لاتین Text To Speech نیز نام دارد.

این فناوری می تواند اطلاعاتی که به سیستم وارد می شود مانند متن یا صوت را یا حتی کد های رایانه ای را به گفتار تبدیل کند.

فناوری تولید گفتار
فناوری تولید گفتار

برای این فناوری ها می توان این گونه مثال زد که می تواند متن را برای نابینایان بخواند، یا می توان گفت در سیستم های پیغام رسانی که برای عموم استفاده می شود را بیان کرد.

این سیستم ها به دلیل سادگی که در آن ها وجود داشت به همین دلیل بسیار زود تر از فناوری های دیگر ابداع شد.

شما می توانید از این فناوری که اکنون پیشرفت کرده است در تلفن های همراه، سیستم های رایانه ای و دیگر سرویس ها استفاده کنید.

 

پیشنهاد نویسنده : بازار کار حوزه ی یادگیری ماشین

 

فناوری تشخیص گفتار

این فناوری را شما می توانید با نام انگلیسی و یا لاتین Recognition System Speech نیز نام ببرید.

این فناوری این گونه کار می کند که می توان آن را در سیستم های کامپیوتری و یا تلفن های همراه به کار برد و زمانی که شما گفتار و کلمات خود را بیان می کنید این سیستم ها از طریق میکروفن و یا از پشت گوشی شناسایی کنند.

فناوری تشخیص گفتار
فناوری تشخیص گفتار

برای این که این موضوع راحت تر درک کنید می توان گفت که این فناوری می تواند ماشینی را خلق کند که بتواند گفتار شما را به عنوان ورودی بگیرد و این گفتار را به اطلاعاتی که لازم دارید تبدیل کند.

برای مثال می توان این گونه بیان کرد که شما گفتار خود را در گوشی بیان می کنید و آن گفتار شما را به متن تبدیل می کند. که برای کاربرد روزانه آن می توان گفت که شما در روز از صفحه کلید گوشی برای ضبط صدا و تبدیل آن به متن استفاده می کنید.

 

عملکرد سیستم تشخیص گفتار

این سیستم ها زمانی که به کار برده می شود منظور نسبتا مشابهی را داشته اند، که این سیستم ها دارای عملکرد هایی چون

  • تبدیل گفتار به داده
  • تحلیل آن ها توسط مدل های آماری

بوده است.

 

سیستم تشخیص گفتار

این سیستم ها همان طور که در بالا گفته شد به دنبال این می باشند تا گفتاری شما را دریافت کنند و آن را تشخیص دهند و آن را به اطلاعاتی که شما نیاز دارید تبدیل کنند.

برای همین می توان گفت این فناوری دارای سه معیار متفاوت می باشد که می توان با آن این سیستم را بررسی کرد که این این سیستم بر چه اساس کار می کند.

  • تعداد گویندگان
  • شیوه صحبت کردن
  • اندازه بانک واژه

 

تعداد گویندگان در سیستم تشخیص گفتاری

این دستگاه ها همان طور که گفته شد می تواند ورودی صوتییا همان گفتار انسان را دریافت کند و با آن نیز کار کند و عملیات های خواسته شده را انجام دهد.

این دستگاه ها می توانند طوری طراحی شوند که تعداد محدودی از افراد بتوانند از آن استفاده کنند و در بعضی دستگاه ها این طور نیست و می توانند عموم از آن استفاده کنند.

این مدل از سیستم ها را می توان به دسته تقسیم نمود که شامل وابسته به گوینده و مستقل از گوینده می باشند.

  • وابسته به گوینده: این سیستم ها هر صدایی که پخش شوند را نمی توانند تشخیص دهند و فقط صدایی که قبلا به آن آموزش داده شده باشند را تشخیص می دهند.

شخصی که این سیستم استفاده می کند می تواند با ایجاد پروفایل صوتی از صدای خودش به سیستم صدای خود را آموزش دهد و سیستم هر بار که صدایی پخش می شود را با پروفایل آن شخص مقایسه می کند که آیا آن شخص می باشد یا خیر. این سیستم ها در کار خود با دقت عمل می کنند.

  • مستقل از گوینده: سیستم هایی که از مستقل بودن گوینده استفاده می کنند، دیگر این نیاز را ندارند که صدا را تشخیص بدهند زیرا این سیستم ها عمومی کار می کنند و همه صدا ها برای آن ها یکنواخت می باشد.

 

شیوه صحبت کردن در سیستم تشخیص صوت

حتی می توان گفت شیوه گفتار نیز به چند دسته تقسیم می شود که می توان به موارد گفتار گسسته و گفتار پیوسته نیز اشاره کرد.

سیستمی که از فناوری گفتار گسسته استفاده می کند این گونه عمل می کند که باید گوینده کلمان خود را به صورت جدا جدا و با فاصله حداقل 200 میلی ثانیه که بین کلمه ها فاصله می باشد را ادا کند، در این حالت سیستم می تواند کلمات را به صورت مجزا تشخیص بدهد.

زمانی که سیستمی این گونه کار می کند می توان گفت که درون آن ها بانک هایی از کلمات قرار داده شده که این کلمات از قبل برای آن ها تعریف شده است.

اما زمانی که از گفتار پیوسته استفاده می شود می توان این گونه بیان کرد که نمی توان مرز کلماتی که گوینده بیان می کند را واضح بشنوید که در این حالت از تطبیق دادن کلمات بیان شده با بانگ واژگان می باشد.

این بانکی که بیان می شود از واژه هایی با واجهای متفاوت تعریف شده است که می تواند این بانک را تشکیل دهد.

 

اندازه بانک واژگان در سیستم تشخیص صدا

می توان این گونه بیان کرد که بانک واژگان می تواند به صورت محدود و یا به صورت بزرگ تعریف شود.

رابطه معکوسی که بین نوع سیستم از نظر وابستگی به گوینده و همچنین اندازه بانک واژگان مشخص می باشد.

می توان این گونه مثال زد که زمانی که از سیستم های وابسته به گوینده استفاده می شود اندازه بانک بزرگ می باشد ولی تعداد کاربرانی که از آن استفاده می کنند کم می باشد.

این سیستم ها را در محیط های تجاری می توانید مشاهده کنید و می توان این گونه بیان کرد که تعداد کاربرانی که از آن ها استفاده می کنند کم می باشند ولی این سیستم ها می توانند بهترین استفاده و بهترین جوابگویی را داشته باشند.

 

 

در ارتباط با شاخه های هوش مصنوعی بیشتر مطالعه کنید.

نظرات خود را در ارتباط با مقاله ی بازار کار سیستم تشخیص گفتار برای ما بنویسید.

پایدار باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code