عضو کانال تلگرام ما شوید.

قطعی برق چه مشکلاتی برای کسب و کارها ایجاد می کند؟

قطعی برق چه مشکلاتی برای کسب و کارها ایجاد می کند؟
قطعی برق چه مشکلاتی برای کسب و کارها ایجاد می کند؟

قطعی برق چه مشکلاتی برای کسب و کارها ایجاد می کند؟

فصل تابستات فرا رسیده و مانند سال های گذشته مردم به دلیل افزایش هوا نگران قطعی های برق مکرر هستند. نه تنها مردم عادی بلکه صاحبان کسب و کارهای خانگی، ادارات، فریلنسرها و حتی کارمندان و کارگران حوزه های مختلف هم از قطعی مکرر برق صدمه می بینند. با گرم شدن هوا باز هم مصرف برق در جای جای کشور شدت گرفته است به طوری که به گفته مسئول مربوطه میزان مصرف برق در هفته اخیر به بالاترین رقم ثبت شده در تاریخ صنعت برق ایران رسیده که با توجه به پیش‌بینی های انجام شده مبنی بر افزایش بیشتر دمای هوا، روند تغییرات مصرف برق به ویژه در روزهای پیش رو، می‌تواند نگران کننده بوده و سبب نوسانات و خاموشی های مکرر در سطح کشور شود. اما قطعی برق و خاموشی های مکرر چه ضررهایی برای کسب و کارها دارد؟ با ما همراه باشید.

 

قطعی برق چه مشکلاتی برای کسب و کارها ایجاد می کند؟

قطعی برق و آمارهای جهانی مربوطه

بر اساس آمارهای جهانی، قطعی برق در اروپا به مدت تنها یک ساعت می‌تواند به یک کسب و کار کوچک به طور میانگین 800 یورو (20 میلیون تومان) و برای یک سازمان تجاری بزرگ 8500 یورو (250 میلیون تومان) هزینه تحمیل کند. در ایالات متحده، قطعی یک ساعته برق برای 81% از کسب و کارهای کوچک چیزی معادل 300.000 دلار هزینه دارد و برای 33% از شرکت‌های بزرگ می‌تواند 1 تا 5 میلیون دلار هزینه به بار آورد!

تاثیرات قطعی برق به هر کسب و کاری می‌تواند این موارد را شامل شود:

با قطعی برق ماشین آلات، تجهیزات برقی و انواع دستگاه ها دچار نوسانات الکتریکی شده و گاها صدمات جدی می بینند.

با قطعی برق اطلاعات و کارهای انجام شده روی سیستم ها ذخیره نشده و پاک می شوند.

با قطعی برق دسترسی به تلفن همراه و لپتاپ پس از مدتی مشکل می شود، همچنین اینترنت های همراه ضعیف شده و مودم ها نیز کار نمی کنند و این موضوع باعث اختلال و کندی روند انجام پروژه ها می شود.

بسیاری از کارخانه ها به کلی متوقف می شوند و خطوط تولید نمی توانند به کارشان ادامه دهند.

سرورهای فروشگاه های اینترنتی و سایر خدمات دیگر در بستر مجازی به کلی خاموش و تعطیل می شوند.

خاموشی چراغ قرمزها موجب کندی حرکت و گاها تصادفات درون شهری شده و رسیدن به مقصد که شرکت یا اداره است را مشکل می کند.

خاموشی کولرها و لوازم سرمایش می تواند کارمندان را دچار گرمازدگی و بی حالی کند.

قطعی برق همچنین آثار مالی مخربی برای صنایع غذایی و آشامیدنی دارد. ذخیره مواد خوراکی بیشترین تاثیر را از قطعی برق می‌بینند. محصولاتی که باید روزها یا شاید هفته‌ها در انبارهای خنک و یخچال‌های صنعتی ذخیره شوند، به راحتی فاسد و خراب می‌شوند.

داروها باید در تمام مدت طوری انبار و ذخیره شوند که تازگی و خلوص خود را حفظ کنند. اگر یک انبار دارو فقط برای چند ساعت دچار قطعی برق شود، مقدار زیادی دارو با ارزش مالی بسیار بالا در عرض چند ساعت فاسد و خراب می‌ شود. این موضوع خصوصا با وجود حساسیت واکسن کرونا و نگهداری از آن اهمیتی حیاتی دارد. از طرف دیگر نگهداری از داروهای حیاتی مانند داروهای بیماران دیابتی یا انواع هپاتیت اهمیت فراوان دارد، به خصوص در دورانی که درگیر تحریم دارویی هستیم!

بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مطب پزشکان باید همواره به برق دسترسی داشته باشند. اگر دستگاه‌هایی که حیات بیماران به آن‍ها بستگی دارد برای فقط چند دقیقه قطع شود، خسارات جانی جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

اگر هر کدام از خدمات‌دهندگان اورژانسی با مشکل قطعی برق مواجه شود، افرادی که به این خدمات نیاز مبرم دارند با مشکلات اساسی روبه‌رو می‌ شوند. وجود خدمات اورژانسی برای کمک به افراد در شرایط اضطراری است، اما وقتی خود آن‌ها دچار مشکل باشند چطور می‌توانند به دیگران کمک ‌رسانی کنند؟
در آخر نیز خسارت وارده از قطعی برق به بخش خودروسازی بسیار عظیم است. به عنوان مثال، اگر کارخانه‌ای در هر ساعت 100 خودرو تولید کند، در اثر قطعی برق در عرض چند ساعت ضرر مالی هنگفتی متحمل می ‌شود.

 

 

کسب و کارها برای قطعی برق چه تدابیری اندیشیده اند؟

چند نکته برای جلوگیری از ضررهای مالی ناشی از قطعی برق عبارت اند از:

 • خرید ژنراتور: ژنراتور می تواند در مواقعی که شرکت شما دچار قطعی برق می شود به شما کمک کند تا زمان وصل شدن برق، برق اضطراری داشته باشید. ژنراتور در بیمارستان ها، آپارتمان های بزرگ، مراکز اورژانسی و کارخانه ها استفاده می شود.
 • خرید محافظ برق: با محافظ برق می توانید ابزار آلات و حتی لوازم معمولی خانه مانند یخچال یا لباسشویی و تلوزیون را از خطرات ناشی از نوسانات برق محافظت کنید تا جریانی یکنواخت به آنان وارد شده و خسارتی به شما وارد نگردد.
 • استفاده از پاوربانک ها: امروزه انواع پاوربانک ها از پنج هزار میلی آمپر تا حتی پنجاه و صد هزار میلی آمپر وجود دارد. با خرید انواع پاوربانک برای گوشی و لپتاپ و غیره و نگه داری آن ها در حالت آماده باش و فول شارژ می توانید مطمئن باشید که در دو ساعت قطعی برق و حتی بیشتر می توانید به کار خود ادامه دهید.
  خرید لوازم سرمایشی و پنکه های باتری ای: امروزه گزینه های زیادی در بازار وجود دارد. از پنکه هایی که با یو اس بی به دستگاه وصل می شوند تا پنکه هایی که با باتری کار می کنند. می توانید محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و در مواقع قطعی برق برای سرمایش حداقلی از آن ها استفاده کنید.

 

برای قطعی برق برنامه ‌ریزی کنید

اتفاقات پیش‌بینی‌نشده مثل قطعی برق می‌تواند کسب و کار شما را مختل کند، اما با اقدامات زیر می‌توانید برای قطعی برق و مشکلاتی که ایجاد می‌کند آماده باشید و با حداقل ضرر، بهره‌وری کسب و کار خود را حفظ کنید.

 • طرح تداوم کسب و کار: برنامه‌ای طرح‌ریزی کنید و در آن وظایف کارکنان در صورت قطعی برق را به تفصیل و با جزئیات مشخص کنید. با این روش، در ساعات خاموشی نیز کارکنان شما می‌‌توانند تا جایی‌که نیاز به برق نباشد به انجام برخی وظایف ادامه دهند..
 • تمرینات واکنش اضطراری: برای اطمینان از این که تمام کارکنان شما برای مقابله با هر مانع و مشکل قابل‌تصوری آماده هستند، به صورت دوره‌ای تمرینات واکنش اضطراری را برگذار کنید. اطمینان حاصل کنید که تک تک افراد تیم شما وظایف و تکالیف خود را در زمان خاموشی درک کند.
 • خرید یو پی اس: برای ایمنی ماشین‌آلات و تجهیزات رایانه‌ای شرکت خود در زمان خاموشی، سیستم یو پی اس (منبع تغذیه اضطراری) نصب کنید. سیستم یو پی اس می‌تواند در زمان قطعی برق برای مدت محدودی برق تجهیزات و وسایل شما را تامین کند. با این روش، کارکنان می‌توانند به انجام کارهای خود ادامه دهند و در صورت نیاز، وقت کافی برای ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن رایانه‌‌ها به صورت صحیح را خواهند داشت.
 • استفاده از لپ تاپ: بسیاری از شرکت‌ها برای انجام کارهایی که وابسته به نرم افزار هستند از لپ تاپ استفاده می‌کنند. برای نمونه، نصب نرم افزار حسابداری شرکت روی لپ تاپ این امکان را فراهم می‌کند که در مواقع اضطراری مثل قطعی برق، زمان کافی برای ذخیره اطلاعات و حتی تهیه نسخه پشتیبان وجود داشته باشد. دقت کنید که باطری لپ تاپ سالم بوده و شارژ کافی داشته باشد. به‌خصوص اگر از سیستم یو پی اس استفاده نمی‌کنید، تهیه لپ تاپ برای برخی از کارکنان را در لیست اولویت‌های شرکت قرار دهید.
 • تهیه موتور برق: اگر فکر می‌کنید زمان خاموشی و تاثیر قطعی برق روی کسب و کار شما بیشتر از ظرفیت یو پی اس است، می‌توانید با استفاده از موتور برق برای خاموشی‌های طولانی‌تر آماده شوید و برق لازم را تولید کنید. حتما اندازه و ظرفیت شرکت و کسب و کار خود را مدنظر قرار دهید و ژنراتور مناسب تهیه کنید.
 • تهیه سوخت: برای اینکه بتوانید در زمان لازم از موتور برق استفاده کنید، حتما سوخت مناسب تهیه و در شرایط ایمن انبار و ذخیره کنید.

 

سخن پایانی

قطعی برق مشکلی است که ناچارا هر از گاهی رخ می‌دهد. تاثیر قطعی برق روی کسب و کارهای مختلف چیزی جز هزینه و ضرر نیست. خاموشی و قطعی برق به هر دلیلی ممکن است رخ دهد. مهم این است که برای خاموشی احتمالی آماده باشیم و برنامه ریزی کنیم. شرکت‌ها می‌توانند برای زمان خاموشی احتمالی وظایف خاصی برای کارکنان تعریف کنند تا بهره‌وری کسب و کار به نوعی حفظ شود. استفاده از سیستم یو پی اس نیز راه خوبی است. در کنار همه اینا تلاش کنیم تا در مصرف برق نیز صرفه جویی کنیم تا خاموشی ها در کشور به حداقل برسد.

 

 

اگر به موضوعات مرتبط با قطعی برق علاقه دارید لینک های زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

اگر نظری در ارتباط با مقاله ی بالا دارید در بخش نظرات همین نوشته برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]