عضو کانال تلگرام ما شوید.

راهکارهایی که در زمان قطعی برق می توان برای داشتن برق داشت

راهکارهایی که در زمان قطعی برق می توان برای داشتن برق داشت
راهکارهایی که در زمان قطعی برق می توان برای داشتن برق داشت

راهکارهایی که در زمان قطعی برق می توان برای داشتن برق داشت

فصل تابستان فرا رسیده و مانند سال های گذشته مردم به دلیل افزایش هوا نگران قطعی های برق مکرر هستند. نه تنها مردم عادی بلکه صاحبان کسب و کارهای خانگی، ادارات، فریلنسرها و حتی کارمندان و کارگران حوزه های مختلف هم از قطعی مکرر برق صدمه می بینند. با گرم شدن هوا باز هم مصرف برق در جای جای کشور شدت گرفته است به طوری که به گفته مسئول مربوطه میزان مصرف برق در هفته اخیر به بالاترین رقم ثبت شده در تاریخ صنعت برق ایران رسیده که با توجه به پیش‌بینی های انجام شده مبنی بر افزایش بیشتر دمای هوا، روند تغییرات مصرف برق به ویژه در روزهای پیش رو، می‌تواند نگران کننده بوده و سبب نوسانات و خاموشی های مکرر در سطح کشور شود. اما چگونه می توان در زمان قطعی برق هم برق داشت؟ با ما همراه باشید.

 

راهکارهایی که در زمان قطعی برق می توان برای داشتن برق داشت

چندین راه برای مقابله با قطعی برق و داشتن برق در مواقع ضروری وجود دارد، به عنوان مثال:

 

از ژنراتور استفاده کنید

اگر ساکن آپارتمان هستید با همکاری با همسایه ها توافق کنید تا یک ژنراتور خریداری کرده تا در مواقع اضطراری برای روشنایی راهروها و آسانسور و درب پارکینگ برق داشته باشید.

 

پنل های خورشیدی

در این روزهای گرم تابستانی چیزی فراوان تر و ارزان تر از نور خورشید پیدا نمی کنید. می توانید با یک هزینه اولیه تا آخر عمر برق رایگان داشته باشید. درمورد جرئیات خرید و نصب پنل های خورشیدی جست و جو کرده و بخوانید

 

انرژی جایگزین

این روزها استفاده از توستر و ماکروویو را به حداقل برسانید و از گاز استفاده کنید. پر بودن بیش از حد کیسه جاروبرقی و گرفتگی لوله آن باعث مصرف برق بیشتری می‌شود، از این اتفاق پیشگیری کنید. زدودن برفک یخچال و بازنکردن مکرر در آن نیز از تدابیر مهم برای ذخیره انرژی است.

 

استفاده از پاوربانک ها و ذخیره انرژی

امروزه انواع پاوربانک ها از پنج هزار میلی آمپر تا حتی پنجاه و صد هزار میلی آمپر وجود دارد. با خرید انواع پاوربانک برای گوشی و لپتاپ و غیره و نگه داری آن ها در حالت آماده باش و فول شارژ می توانید مطمئن باشید که در دو ساعت قطعی برق و حتی بیشتر می توانید به کار خود ادامه دهید

 

بقیه افراد برای قطعی برق چه تدابیری اندیشیده اند؟

چند نکته برای جلوگیری از ضررهای مالی ناشی از قطعی برق که کسب و کارها و ادارات انجام می دهند عبارت اند از:

خرید ژنراتور: ژنراتور می تواند در مواقعی که شرکت شما دچار قطعی برق می شود به شما کمک کند تا زمان وصل شدن برق، برق اضطراری داشته باشید. ژنراتور در بیمارستان ها، آپارتمان های بزرگ، مراکز اورژانسی و کارخانه ها استفاده می شود.

خرید محافظ برق: با محافظ برق می توانید ابزار آلات و حتی لوازم معمولی خانه مانند یخچال یا لباسشویی و تلوزیون را از خطرات ناشی از نوسانات برق محافظت کنید تا جریانی یکنواخت به آنان وارد شده و خسارتی به شما وارد نگردد.

استفاده از پاوربانک ها: امروزه انواع پاوربانک ها از پنج هزار میلی آمپر تا حتی پنجاه و صد هزار میلی آمپر وجود دارد. با خرید انواع پاوربانک برای گوشی و لپتاپ و غیره و نگه داری آن ها در حالت آماده باش و فول شارژ می توانید مطمئن باشید که در دو ساعت قطعی برق و حتی بیشتر می توانید به کار خود ادامه دهید.

خرید لوازم سرمایشی و پنکه های باتری ای: امروزه گزینه های زیادی در بازار وجود دارد. از پنکه هایی که با یو اس بی به دستگاه وصل می شوند تا پنکه هایی که با باتری کار می کنند. می توانید محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و در مواقع قطعی برق برای سرمایش حداقلی از آن ها استفاده کنید.

 

برای قطعی برق برنامه ‌ریزی کنید

اتفاقات پیش‌بینی‌نشده مثل قطعی برق می‌تواند کسب و کار شما را مختل کند، اما با اقدامات زیر می‌توانید برای قطعی برق و مشکلاتی که ایجاد می‌کند آماده باشید و با حداقل ضرر، بهره‌وری کسب و کار خود را حفظ کنید.

  • طرح تداوم کسب و کار: برنامه‌ای طرح‌ریزی کنید و در آن وظایف کارکنان در صورت قطعی برق را به تفصیل و با جزئیات مشخص کنید. با این روش، در ساعات خاموشی نیز کارکنان شما می‌‌توانند تا جایی‌که نیاز به برق نباشد به انجام برخی وظایف ادامه دهند.
  • تمرینات واکنش اضطراری: برای اطمینان از این که تمام کارکنان شما برای مقابله با هر مانع و مشکل قابل‌تصوری آماده هستند، به صورت دوره‌ای تمرینات واکنش اضطراری را برگذار کنید. اطمینان حاصل کنید که تک تک افراد تیم شما وظایف و تکالیف خود را در زمان خاموشی درک کند.
  • خرید یو پی اس: برای ایمنی ماشین‌آلات و تجهیزات رایانه‌ای شرکت خود در زمان خاموشی، سیستم یو پی اس (منبع تغذیه اضطراری) نصب کنید. سیستم یو پی اس می‌تواند در زمان قطعی برق برای مدت محدودی برق تجهیزات و وسایل شما را تامین کند. با این روش، کارکنان می‌توانند به انجام کارهای خود ادامه دهند و در صورت نیاز، وقت کافی برای ذخیره کردن اطلاعات و خاموش کردن رایانه‌‌ها به صورت صحیح را خواهند داشت.
  • استفاده از لپ تاپ: بسیاری از شرکت‌ها برای انجام کارهایی که وابسته به نرم افزار هستند از لپ تاپ استفاده می‌کنند. برای نمونه، نصب نرم افزار حسابداری شرکت روی لپ تاپ این امکان را فراهم می‌کند که در مواقع اضطراری مثل قطعی برق، زمان کافی برای ذخیره اطلاعات و حتی تهیه نسخه پشتیبان وجود داشته باشد. دقت کنید که باطری لپ تاپ سالم بوده و شارژ کافی داشته باشد. به‌خصوص اگر از سیستم یو پی اس استفاده نمی‌کنید، تهیه لپ تاپ برای برخی از کارکنان را در لیست اولویت‌های شرکت قرار دهید.
  • تهیه موتور برق: اگر فکر می‌کنید زمان خاموشی و تاثیر قطعی برق روی کسب و کار شما بیشتر از ظرفیت یو پی اس است، می‌توانید با استفاده از موتور برق برای خاموشی‌های طولانی‌تر آماده شوید و برق لازم را تولید کنید. حتما اندازه و ظرفیت شرکت و کسب و کار خود را مدنظر قرار دهید و ژنراتور مناسب تهیه کنید.
  • تهیه سوخت: برای اینکه بتوانید در زمان لازم از موتور برق استفاده کنید، حتما سوخت مناسب تهیه و در شرایط ایمن انبار و ذخیره کنید.

 

سخن پایانی

قطعی برق مشکلی است که ناچارا هر از گاهی رخ می‌دهد. تاثیر قطعی برق روی کسب و کارهای مختلف چیزی جز هزینه و ضرر نیست. خاموشی و قطعی برق به هر دلیلی ممکن است رخ دهد. مهم این است که برای خاموشی احتمالی آماده باشیم و برنامه ریزی کنیم. شرکت‌ها می‌توانند برای زمان خاموشی احتمالی وظایف خاصی برای کارکنان تعریف کنند تا بهره‌وری کسب و کار به نوعی حفظ شود. استفاده از سیستم یو پی اس نیز راه خوبی است. در کنار همه اینا تلاش کنیم تا در مصرف برق نیز صرفه جویی کنیم تا خاموشی ها در کشور به حداقل برسد.

 

 

اگر به موضوعات مرتبط با قطعی برق علاقه دارید لینک های زیر را نیز مطالعه کنید:

 

 

اگر نظری در ارتباط با مقاله ی بالا دارید در بخش نظرات همین نوشته برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]