عضو کانال تلگرام ما شوید.

کلاهبرداری پانزی یا کلاهبرداری پونزی چیست؟!

کلاهبرداری پانزی یا کلاهبرداری پونزی چیست؟!
کلاهبرداری پانزی یا کلاهبرداری پونزی چیست؟!

کلاهبرداری پانزی یا کلاهبرداری پونزی چیست؟!

روش پانزی یا همان پونزی نوعی تقلب است که سرمایه گذاران را فریب می دهد و با وجوه حاصل از سرمایه گذاران جدیدتر به سرمایه گذاران قبلی سود می پردازد. این طرح باعث می شود که قربانیان به این باور برسند که سود حاصل از فعالیت مشروع تجاری (به عنوان مثال، فروش محصول یا سرمایه گذاری های موفق) است و آنها هنوز از اینکه سرمایه گذاران دیگر منبع وجوه هستند بی اطلاع هستند. یک طرح پونزی می تواند توهم یک تجارت پایدار را حفظ کند، به شرطی که سرمایه گذاران جدید سرمایه های جدیدی را کمک کنند و تا زمانی که بیشتر سرمایه گذاران تقاضای بازپرداخت کامل را نداشته باشند و هنوز به دارایی های موجودی که تصور می شود متعلق به آنها هستند اعتقاد ندارند.

 

پیشنهاد نویسنده: شت کوین چیست؟

 

کلاهبرداری پانزی یا کلاهبرداری پونزی چیست؟!

تاریخچه کلاهبرداری پانزی و حوادث مربوطه

برخی از اولین حوادث ثبت شده برای مطابقت با تعریف مدرن طرح پونزی از سال 1869 تا 1872 توسط آدل اسپیتزدر در آلمان و سارا هاو در ایالات متحده در دهه 1880 از طریق “سپرده بانوان” انجام شده است. هاو به مشتریان خود فقط 8 درصد نرخ سود ماهیانه ارائه می دهد و سپس پولی را که زنان سرمایه گذاری کرده بودند به سرقت می برد. وی سرانجام دستگیر شدع و سه سال در زندان بود. طرح پونزی نیز قبلاً در رمان ها توصیف شده بود. رمان چارلز دیکنز در سال 1844 مارتین چازولویت و رمان او در سال 1857 از نظر کوچک هر دو چنین طرحی را ارائه می دهند.

در دهه 1920، چارلز پونزی این طرح را انجام داد و به دلیل پول هنگفتی که در اختیار گرفت، در سراسر ایالات متحده مشهور شد. طرح اصلی وی مبتنی بر داوری قانونی کوپن های پاسخ بین المللی برای تمبرهای پستی بود، اما او به زودی شروع به هدایت پول سرمایه گذاران جدید برای پرداخت به سرمایه گذاران قبلی و به خودش کرد. برخلاف طرحهای مشابه قبلی، پونزی تحت فشار مطبوعاتی هم در داخل ایالات متحده و هم در سطح بین المللی هم در زمان اجرای آن و هم پس از فروپاشی آن – این بدنامی در نهایت منجر به نامگذاری نوع طرح به نام وی شد.

 

مشخصات کلاهبرداری پانزی چیستند؟

در یک طرح در روش پونزی یا کلاهبرداری پانزی فرد متخصص سرمایه گذاری هایی را ارائه می دهد که نوید می دهد بازدهی بسیار بالایی داشته باشد و خطر کمی برای قربانیانش باشد. گفته می شود این بازده از یک تجارت یا یک ایده محرمانه که توسط هنرمند متبوع اجرا می شود، حاصل می شود. در واقع، تجارتی وجود ندارد یا ایده کار نمی کند.

فرد مذکور متعهد در واقع بازده بالایی را که به سرمایه گذاران قبلی خود وعده داده شده است با استفاده از پول به دست آمده از سرمایه گذاران بعدی پرداخت می کند. به عبارت دیگر، هنرمند متعهد به جای مشاغل قانونی مشاغل، سعی در جذب سرمایه گذاران جدید دارد تا بتواند پرداخت هایی را که به سرمایه گذاران قبلی وعده داده شده بود انجام دهد. مجری طرح همچنین بودجه مشتریان خود را برای استفاده شخصی خود هدایت می کند.

با درآمد اندک یا ناچیز، مرتب به طرح های افراد متصل به روش پانزی برای زنده ماندن به جریان مداوم پول جدید نیاز دارند. هنگامی که جذب سرمایه گذاران جدید دشوار می شود، یا تعداد زیادی از سرمایه گذاران موجود پول نقد می کنند، این طرح ها متلاشی می شوند در نتیجه ، در نهایت بیشتر سرمایه گذاران تمام یا بسیاری از سرمایه های خود را از دست می دهند. در بعضی موارد، مجری طرح ممکن است به راحتی با پول ناپدید شود.

 

پرچم های قرمز پانزی

طبق کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده:

 • سرمایه گذاری بالا با ریسک کم یا بدون خطر بازده دارد
  هر سرمایه گذاری دارای درجاتی از ریسک است و سرمایه گذاری هایی که بازده بیشتری دارند معمولاً ریسک بیشتری دارند. هر فرصت سرمایه گذاری “تضمینی” باید مشکوک تلقی شود.
 • بازدهی بیش از حد سازگار
  ارزش سرمایه گذاری به مرور زمان بالا و پایین می شود، به ویژه آنهایی که بازده بالقوه بالایی دارند. سرمایه گذاری که بدون توجه به شرایط کلی بازار همچنان به طور منظم بازده مثبت ایجاد کند مشکوک تلقی می شود.
 • سرمایه گذاری های ثبت نشده
  طرح به طور معمول شامل سرمایه گذاری هایی است که در تنظیم کننده های مالی ثبت نشدهثبت مهم است زیرا دسترسی سرمایه گذاران به اطلاعات اصلی در مورد مدیریت، محصولات ، خدمات و امور مالی شرکت را فراهم می کند.
 • فروشندگان غیرمجاز
  در ایالات متحده، قوانین اوراق بهادار فدرال و ایالت ایجاب می کند که متخصصان سرمایه گذاری پانزی و شرکت هایشان مجوز یا ثبت نام کنند. بیشتر طرح های شامل افراد فاقد مجوز یا شرکت های آنان اصلا ثبت نشده است.
 • استراتژی های مخفیانه یا پیچیده
  سرمایه گذاری هایی که قابل درک نیستند یا اطلاعات کاملی در مورد آنها یافت نمی شود یا به دست نمی آید.

 

مسائل مربوط به مدارک

خطاهای صورت حساب ممکن است نشانه ای باشد که وجوه وعده داده شده را سرمایه گذاری نمی کنند. مشکل در دریافت پول. سرمایه گذاران باید به مواردی که پرداختی دریافت نمی کنند یا در انجام وجه نقد با مشکل روبرو می شوند مشکوک شوند. مروجان پانزی گاهی اوقات سعی می کنند با ارائه بازدهی بالاتر حتی برای ماندگاری، از پرداخت نقدی شرکت کنندگان جلوگیری کنند.

به گفته ماری اسپرینگر، جرم شناس، پرچم های قرمز زیر نیز می توانند از اهمیت برخوردار باشند:

پرسنل فروش یا مشاور بیش از حد فشار آور و پرخاشگر هستند.

مشتری نمی تواند معاملات واقعی یا سرمایه گذاری های انجام شده را تعیین کند.

از مشتریان خواسته می شود چک هایی با نام متفاوت از آن نام شرکت بنویسند.

 

مواد و روش های کلاهبرداری پانزی

به طور معمول ، طرح های پانزی یا پونزی به سرمایه گذاری اولیه نیاز دارند و قول بازدهی بالاتر از حد متوسط ​​را می دهند. آن ها از لباسهای مبهم کلامی مانند “معاملات آتی پرچین”، “برنامه های سرمایه گذاری با بازده بالا” یا “سرمایه گذاری خارج از مرز” برای توصیف استراتژی درآمد خود استفاده می کنند. معمولاً بهره بردار از کمبود دانش یا صلاحیت سرمایه گذار سواستفاده می کند، یا گاهی ادعا می کند که از استراتژی اختصاصی و مخفی سرمایه گذاری برای جلوگیری از دادن اطلاعات در مورد طرح استفاده می کند.

 

چارلز پونزی کیست؟

پیش فرض اصلی طرح پونزی “سرقت از پیتر برای پرداخت پول” است. در ابتدا، اپراتور برای جلب سرمایه گذاران و پرداختن به سرمایه گذاران فعلی برای سرمایه گذاری بیشتر ، بازده بالایی پرداخت می کند. وقتی سرمایه گذاران دیگر شروع به مشارکت می کنند، اثر آبشار شروع می شود. برنامه ریز به جای سود واقعی، از سرمایه گذاری شرکت کنندگان جدید “بازده” به سرمایه گذاران اولیه می پردازد.

غالباً، بازده بالا سرمایه گذاران را ترغیب می کند که پول خود را در این طرح بگذارند، بنابراین اپراتور مجبور نیست که هزینه زیادی به سرمایه گذاران پرداخت کند. اپراتور به سادگی بیانیه هایی را ارسال می کند که نشان می دهد چه مقدار درآمد کسب کرده اند، که این فریب را حفظ می کند که این طرح سرمایه گذاری با بازده بالا است. سرمایه گذاران در این طرح ممکن است هنگام تلاش برای بدست آوردن پول خود از سرمایه گذاری با مشکلاتی روبرو شوند.

اپراتورها همچنین سعی می کنند با ارائه طرح های جدید به سرمایه گذاران که در ازای بازده بالاتر پول برای مدت زمان مشخصی قابل برداشت نیست، برداشت ها را به حداقل برسانند. اپراتور جریان های نقدی جدیدی را می بیند زیرا سرمایه گذاران نمی توانند پول را منتقل کنند. اگر چند سرمایه گذار بخواهند پول خود را مطابق با شرایط مجاز برداشت کنند، درخواست های آن ها معمولاً به سرعت رسیدگی می شود، این توهم را به سایر سرمایه گذاران می دهد که صندوق حلال و از نظر مالی سالم است.

گاهی اوقات طرح های پونزی به عنوان وسایل نقلیه مشروع سرمایه گذاری آغاز می شوند، مانند صندوق های تامینی که اگر به طور غیر منتظره ای ضرر کنند یا نتوانند به طور قانونی سود پول قرار داده شده در بازده مورد نظر را به افراد می پردازند.

 

سخن پایانی

بارها و بارها شنیده اید که سود یک شبه و ثروتمند شدن به همین سادگی ها نیست. هر چیزی را باور نکنید و در صورتی که متخصص نیستید در بازارهای ناشناخته و پر ریسک سرمایه گذاری نکنید و همیشه قبل از هر اقدامی با یک حرفه ای مشورت کنید!

 

 

نظرات خود در ارتباط با کلاهبرداری پانزی را در بخش نظرات همین نوشته برای ما بنویسید.

موفق باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]